Jak przetrwać w smogu?

Postęp technologiczny i naukowy umożliwił wydłużenie średniej długości życia ludzi oraz znaczne podniesienie jego jakości. Wraz z postępem cywilizacyjnym postępuje także degradacja środowiska naturalnego, co postrzegane jest jako jedno z głównych źródeł chorób cywilizacyjnych. U ich podstaw leży nie tylko złe odżywianie, niehigieniczny tryb życia i stres środowiskowy. Na ich częste występowanie w dużej mierze ma wpływ skażenie powietrza, gleby i wód gruntowych. Zjawisko smogu przestało być już kojarzone z największymi na świecie aglomeracjami miejskimi. Poziom zanieczyszczeń powietrza przekraczający normy o kilkaset procent jest regularnie notowany nie tylko w Warszawie, Krakowie czy Katowicach. Problem ten często dotyczy mniejszych miast. Czy zatem istnieje możliwość ochrony przed negatywnymi efektami postępu cywilizacyjnego? Owszem. Rozwiązaniem może być powrót do natury i wykorzystanie jej właściwości do regeneracji naszego zdrowia.
(więcej…)

Natura na ratunek

Rośliny są zielonymi płucami Ziemi. Zwiększają wilgotność powietrza, filtrują toksyny oraz produkują niezbędny do życia tlen. Badania NASA poświęcone oddychaniu w zamkniętych pomieszczeniach potwierdziły, że najlepszymi filtratorami są rośliny. Doskonale radzą sobie z trującymi toksynami, które wydzielane są przez meble, detergenty czy materiały budowlane. Szkodliwe substancje kumulują się w domach przez zbyt szczelne systemy wentylacyjne, w konsekwencji czego wywołują szereg chorób.
(więcej…)

JAKOŚĆ POWIETRZA WEWNĄTRZ BUDYNKÓW

Każdy wie, że zanieczyszczenie powietrza ma negatywny wpływ na zdrowie. Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę, że powietrze, którym oddychamy w pomieszczeniach też może być szkodliwe. Wykryto w nim setki lotnych związków organicznych, z których część jest toksyczna lub rakotwórcza.
(więcej…)

#ORZOoddychaj!

Już od 1 lutego, przez miesiąc, w ORZO w Krakowie i Warszawie będziemy manifestować nasz brak zgody na zanieczyszczone, źle oddziałujące na nas powietrze. Nie chcemy oddychać spalinami i truciznami i wierzymy, że negatywne skutki postępu cywilizacyjnego da się jeszcze zatrzymać. Przez miesiąc, w restauracjach ORZO, będziemy edukować, czym jest zanieczyszczone powietrze i o co chodzi z tym całym smogiem. Ponadto, wskażemy sposoby, jak chronić nasze zdrowie przed toksycznymi substancjami. Akcja odbędzie się pod hasłem: #ORZOoddychaj!
(więcej…)