JAKOŚĆ POWIETRZA WEWNĄTRZ BUDYNKÓW

Każdy wie, że zanieczyszczenie powietrza ma negatywny wpływ na zdrowie. Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę, że powietrze, którym oddychamy w pomieszczeniach też może być szkodliwe. Wykryto w nim setki lotnych związków organicznych, z których część jest toksyczna lub rakotwórcza.

Jakość powietrza w naszych domach zmienia się drastycznie w zależności od tego jakie materiały zostały użyte do budowy, jakie meble się w nich znajdują, czym sprzątamy lub w jaki sposób wietrzymy pomieszczenia.

Wewnętrzne życie budynków

Żyjąc w miastach 90% czasu spędzamy w pomieszczeniach zamkniętych, dlatego jakość tego powietrza jest bardzo istotna dla naszego zdrowia. Choć trudno w to uwierzyć, powietrze wewnątrz budynków może być nawet pięciokrotnie bardziej zanieczyszczone niż na ulicy o średnim natężeniu ruchu. Badania potwierdzają, że taka ekspozycja na chemikalia oraz inne czynniki biologiczne przyczynia się do rozwoju astmy, raka płuc oraz innych chorób układu oddechowego i sercowo-naczyniowego.

Zielone filtry

Sposobem na częściowe oczyszczanie powietrza jest zastosowanie roślin doniczkowych. Oprócz produkowania tlenu w procesie fotosyntezy, nieustannie filtrują toksyny z powietrza, gleby oraz wody. Część z nich metabolizują, inne wbudowują w swoje tkanki.

Dane o jakości powietrza wewnątrz pomieszczeń pochodzą z eksperymentów NASA. Kiedy badano możliwości długotrwałego zamieszkania przestrzeni kosmicznej, stało się jasne, że powietrze w kabinie szybko ulegnie skażeniu lotnymi związkami organicznymi i innymi substancjami chemicznymi. Podobnie jest w naszych mieszkaniach.

Czy wiesz, czym oddychasz?

FORMALDEHYD – Występuje w papierowych ręcznikach i torebkach, chusteczkach kosmetycznych, panelach podłogowych i tkaninach syntetycznych. Jest używany do wyrobu barwników oraz jako środek odkażający.

TRICHLOROETEN – Stosowany w tuszach drukarskich, farbach, lakierach oraz jako rozpuszczalnik. Ma silne właściwości narkotyczne oraz kancerogenne.

BENZEN – Używane do produkcji tworzyw sztucznych, smarów i detergentów. Znajduje się również w dymie tytoniowym, klejach i wosku meblowym.

KSYLEN – Stosowany w produkcji gumy, używany jako rozpuszczalnik do farb i lakierów, znajduje się również w dymie tytoniowym i spalinach samochodowych.

AMONIAK – Znajduje się w środkach czyszczących do okien, woskach podłogowych, odświeżaczach powietrza i nawozach.

TOLUEN – Stosowany jako surowiec i rozpuszczalnik w przemyśle farmaceutycznym. Składnik tworzyw sztucznych, barwników, detergentów i perfum. Używany do produkcji żeli, sprayów, farb do włosów oraz lakierów do paznokci.

Domy są coraz lepiej izolowane, co ułatwia koncentrację toksycznych substancji. Na szczęście z pomocą przychodzą rośliny, które idealnie sprawdzają się jako naturalne filtratory.

Źródła:

  • European Environment Agency, Environment and human health, “EEA Report”, No 5/2013, European Union, Luksemburg, 2013
  • http://www.europeanlung.org/en/lung-disease-and-information/risk-factors/indoor-air-pollution, wrzesień 2017
  • European Commission Press Release Database, Indoor air pollution: new EU research reveals higher risks than previously thought, Bruksela, 2003