Natura na ratunek

Rośliny są zielonymi płucami Ziemi. Zwiększają wilgotność powietrza, filtrują toksyny oraz produkują niezbędny do życia tlen. Badania NASA poświęcone oddychaniu w zamkniętych pomieszczeniach potwierdziły, że najlepszymi filtratorami są rośliny. Doskonale radzą sobie z trującymi toksynami, które wydzielane są przez meble, detergenty czy materiały budowlane. Szkodliwe substancje kumulują się w domach przez zbyt szczelne systemy wentylacyjne, w konsekwencji czego wywołują szereg chorób.

Lista roślin, które efektywnie oczyszczają powietrze:

Palma areka
Pochodząca z Madagaskaru roślina została uznana za jedną z najskuteczniej oczyszczających powietrze. W ciągu dnia produkuje bardzo dużą ilość tlenu z pochłanianego dwutlenku węgla. Jest też świetnym nawilżaczem powietrza.

Epipremnum złociste
Ta popularna roślina rodem z Australii posiada gatunki o różnym zabarwieniu liści, przez co idealnie nadaje się do uprawy w każdych warunkach oświetleniowych. Nieprawdopodobnie skuteczna w oczyszczaniu powietrza z lotnych związków organicznych takich jak: formaldehyd, benzen, ksylen i toulen.

Sansewieria gwinejska
Sansewieria przez całą dobę wpływa na jakość powietrza, którym oddychamy. Jako jedna z nielicznych roślin ozdobnych produkuje tlen nawet w nocy. Jest niezwykle tolerancyjna – przetrwa najbardziej niesprzyjające warunki uprawy.

Bluszcz pospolity
Wiecznie zielone pnącze naturalnie występujące w naszej szerokości geograficznej. Zadziwia różnorodnością rozmiarów, kształtów i kolorów liści. Przy okazji świetnie sobie radzi z usuwaniem toksyn. Bluszcz uznawany jest za symbol wierności i trwałości życia.

Zielistka Sternberga
Jest rośliną, która przeszła próbę czasu. Pamiętana ze szkolnych parapetów, dziś tak samo popularna. Jest cudownie łatwa w uprawie i mało wymagająca, przy okazji usuwa z powietrza formaldehyd, ksylen i toulen.

Skrzydłokwiat
Naturalnie występuje w lasach tropikalnych Kolumbii i Wenezueli. 
Aby się z Tobą porozumieć, opanował mowę ciała. Gdy ma zbyt mało wody, jego liście smutno opadają. W zamian za troskę, odwdzięczy się czystym powietrzem.

Fikus benjamina
Fikus od lat świetnie dogaduje się z ludźmi. To gatunek, którego zgrabną sylwetkę rozpozna prawie każdy. Jako roślina domowa będzie wiernie nam towarzyszył przez długie lata. Posiada wiele odmian różniących sią wielkością i kolorem liści.

Nefrolepis wyniosły
Klasyk każdej miejskiej dżungli, dobrze wszystkim znana paproć. Wytwarza duże ilości tlenu, dlatego warto mieć ją w pobliżu. Dzięki swoim ukrytym mocom, oczyszcza i nawilża powietrze, którym oddychamy.

Dracena wonna
Dracena pochodzi z wilgotnych lasów tropikalnych Górnej Gwinei. Łatwa w uprawie, idealnie nadaje się dla osób poszukujących mało wymagającej rośliny o atrakcyjnym wyglądzie. Usuwa z powietrza trichloroeten, formaldehyd i benzen.

Skoro 90% czasu spędzamy wewnątrz pomieszczeń, jakość powietrza w nich jest kluczowa dla naszego zdrowia. Dzięki roślinom, możemy w naturalny sposób stworzyć przestrzeń, która będzie wpływała korzystnie na nasze samopoczucie.